17. seja Mestnega sveta MOL

torek, 28.6.2016

Svetniki so soglasno potrdili spremembe odloka o organizaciji in načinu izvajanja mestnih linijskih prevozov potnikov in tako uvedli možnost prevoza na klic, ki ga bo izvajal LPP. Prevoz na klic bo dopolnjeval redni avtobusni prevoz, da bodo morali uporabniki prevoz naročiti dve uri vnaprej in da se prevoz na klic in taksi prevoz izključujeta

Na dnevnem redu je bil predlog Akcijskega načrta »Enakost spolov v Mestni občini Ljubljana« za obdobje od 2016 do 2018. Ljubljanski mestni svetniki NSi so menili, da je akcijski načrt dobro zastavljen, saj poskuša zajeti večino tistih skupin in ljudi, ki jim lokalna skupnost lahko nudi to enakost. V Svetniškem klubu NSi Ljubljana si želimo, da bo izraz enakost pomenil enakovrednost in enakopravnost žensk in moških na vseh področjih delovanja in ustvarjanja.

Mestna uprava je že sama zapisala dva načina uresničevanja enakosti spolov – dosledna jezikovna uporaba obeh spolov v dokumentih MOL ter postavitev spletne podstrani o enakosti spolov na spletni strani MOL. Ravno tako je ob t.i. spolnih kvotah poskrbela za enako zastopanost žensk in moških v Mestnem svetu. V Mestni upravi je zaposlenih celo veliko več žensk kot moških. Naša skrb je, uresničevanje enakih možnosti pridobitve zaposlitve za vse, ki se prijavijo na določeno delovno mesto.

Mojca Sojar, mestna svetnica NSi Ljubljana, je v razpravi podprla akcijski načrt MOL, ki želi vplivati na ranljive družbene skupine. Mojca Sojar je ob tem poudarila: »V Svetniškem klubu NSi Ljubljana si želimo več moških vzgojiteljev in učiteljev, da bodo otroci že od vrtca dobili oba lika, moškega in ženskega, kot ga dobivajo v tradicionalni družini.«

V nadaljevanju razprave je Svetniški klub NSi Ljubljana posebno pozornost namenil otrokom, staršem, samozaposlenim in starejšim, in sicer z vidika ekonomske neodvisnosti. Samozaposleni pogosto ne uveljavljajo bolniškega staleža zaradi upada dohodka, zato bi MOL morala v akcijskem načrtu posebno pozornost nameniti tudi tej ranljivi skupini. Za Svetniški klub NSi Ljubljana enakost spolov pomeni tudi to, da MOL na svojem območju spodbuja takšne urnike dela, da imata oče in mama enako možnost uveljavljanja v poklicu. Prav tako si želimo, da bi tudi vsi tisti starši, ki se odločijo, da bodo obdržali otroke doma in sami skrbeli zanje do vstopa v šolo, imeli možnost obdržati službo ali izbrati prilagojen delovni čas. Enako naj bi veljalo tudi za vse tiste, in v glavnem so to ženske, ki se odločijo doma negovati svoje ostarele ali bolne starše.

Ob koncu razprave je Mojca Sojar dodala: »MOL naj v javnih straniščih in lokalih spodbuja tudi namestitev več ženskih stranišč, v moških straniščih pa previjalne mize – tudi to so enake možnosti spolov.«